Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Kendilerini fiziksel ve ruhsal yönden aşırı beğenen ve üstün gören, sürekli beğeni, ilgi ve onay bekleyen; gittikleri her yerde hemen özel bir yeri hak ettiğine inanan kişilerdir. Ergenlik ve sonrasında başlar, değişik durumlarda ortaya çıkar. Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi empati yapamama ile oluşan bir bozukluktur. Bir bütün olarak ailenin mutluluğunu bir yana bırakarak çocuğun mutluluğunu merkeze alan tutumlar, benmerkezci bireylerin artmasına neden olmaktadır.

Narsistik kişilik bozuklukları kendilerini olduklarından daha yetenekli ve önemli görüp başarılarıyla övünürler. Gösterişe düşkündürler. İlişkide oldukları kişileri “Eşi bulunmaz” “Mükemmel” ya da “Üstün yetenekli” olarak tanımlarlar. Sıradan vasat buldukları insanların kendi üstün ihtiyaçlarını, özel değerlerini anlayamayacaklarından emindirler.  En güzel, en yakışıklı, en başarılı, en parlak biri olma hayallerine kendilerini kaptırırlar. Eleştiriye dayanamazlar, sürekli övgü beklerler bu nedenle görünüş ve davranışları hep bunları elde etmeye yöneliktir. Hep en yukarıdaki kişilerle (paşa, profesör, genel müdür) ve kurumlarla ilişki kurmakta ısrarcıdırlar. Empati kelimesini hiç duymamış gibidirler, başka kişiler bütün olarak onların iyilikleri için vardır diye düşünür ve hareket ederler. Bunlar çoğu kez başkalarını kıskanırlar ya da başkalarının onları kıskandığını düşünürler.

Bu kişilerin küstah ve kendilerine beğenmiş davranışları vardır. Çoğu kez tepeden bakan patronluk taslayan tutumlar sergilerler. Kendilerini eleştirenlerin üstünde, prens ya da prenses gibi tek ve özel görürler. Özel bir statüleri olduğuna inanırlar. Farklı muameleyi hak ettiklerini düşünürler. Diğer insanları kendilerinden daha çirkin, daha az zeki, daha başarısız, daha yeteneksiz görürler. Onların kendilerine hizmet etme durumunda olduklarını düşünürler. Kendilerini sıradan insanlara yönelik kuralların üzerinde gördükleri için onların yaptığı her şey doğrudur. Antisosyal kişilik gibi kurallardan kuşku duymazlar, ancak kendilerini bunlardan muaf tutarlar kendilerini toplumun bir parçası görmekle beraber bu parça en üsttedir. “Herkesten çok farklıyım. Herkes bana hayran olmalı ve hizmet etmeli. Bunu sırf ben olduğum için hak ediyorum.” diye düşünürler. Aşağılık duygusunu yaşadıkları dönemlerde ya da özeleştiri yaptıkları durumlarda; toplumdan uzaklaşma, depresif duygu durum ya da majör depresif bozukluk gözlenir.

Histrionik, Borderline, Antisosyal ve Paranoid kişilik bozukluğuyla birlikte görülebilir. Narsistik özellikleri ergenlerde sık görülür. Bu yaşlarda narsistik özelliklerin görülmesi, narsistik kişilik bozukluğu geliştireceği anlamına gelmez. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler yaşlanma sürecinin getirdiği fiziksel ve mesleksel sınırlamaların başlamasına uyum sağlamada zorlanabilirler.

Bu tanıyı alanların %50 ile 75’i erkektir. Genel toplumda görülme oranı %1’dir. Tedavilerinde bireysel psikoterapi yeğlenmelidir. Hastanın yakındığı sıkıntılar anlaşılmaya çalışılır. Hekim hastadaki aşırı idealleştirmeden değersizleştirmeye geçişlere değinmelidir. Bu geçişler çok fırtınalı olabilir. Bu geçişler terapistin hastayı anlamadığı ya da iyi empati yapamadığı durumlarda ortaya çıkar.

Psikiyatrist Dr. Tulga Şatır

Bilgi almak için tıklayınız.

Online Randevu

Sosyal Medya Hesaplarım
Dr. Tulga Şatır - Facebook HesabıDr. Tulga Şatır - InstagramDr. Tulga Şatır - Youtube